0

Debetní karta

Většina lidí používá pojem kreditka pro libovolnou platební kartu, což je samozřejmě chyba. Mezi kreditní a debetní kartou je pořádný rozdíl. Jak funguje debetní karta?

Na rozdíl od kreditní karty totiž karta debetní používá výhradně vaše peníze. Pokud s kartou zaplatíte v obchodě nebo vyberete peníze z bankomatu, okamžitě vám příslušná částka zmizí z vašeho účtu, ke kterému je karta vydaná.

Získej 300 Kč s Twistem

Přes Twisto nakupuješ hned a platíš, až se ti to hodí. Nyní za registraci 300 Kč jako dárek.
Chci získat 300 Kč

Výhodou debetní karty je to, že vám na rozdíl od kreditky nedovolí utrácet cizí peníze. Vždy používáte jen peníze vlastní a pokud je na účtě nemáte, karta se stává bezcenným kusem plastu, se kterým nezaplatíte i kdybyste se rozkrájeli.

Další výhodou debetní karty je, že k ní většinou nejsou vázány žádné měsíční poplatky a výběry z bankomatu jsou za rozumný peníz, často i zdarma, pokud vybíráte v bankomatu mateřské banky.

Pro koho se hodí debetní karta?

Pokud chcete mít své peníze pod kontrolou a utrácet jen to, co opravdu máte na účtě, vyberte si debetní kartu a na kreditní raději zapomeňte. S debetní kartou se nedostanete do problémů a nehrozí vám, že si naděláte dluhy. Na druhou stranu je třeba zmínit, že problémy nehrozí ani u kreditní karty, pokud ji používáte s rozumem a hlavně víte, jak kreditní karta funguje.

Která debetní karta je lepší

V Česku se nejčastěji setkáte s kartami Mastercard nebo Visa a v podstatě je jedno, po které kartě sáhnete. Je velmi nepravděpodobné, že byste narazili na obchod, který bere Mastercard a ne Visu a naopak. Vždy budou akceptované obě.

Některé banky vydávají jen karty jedné asociace, jiné podporují obě a dají vám vybrat. Když budete ve své bance žádat o debetní kartu, informujte se i na možné varianty karet. Nejde jen o Visu či Mastercard, ale třeba i o to, zda je karta vybavená bezkontaktní technologií, zda obsahuje pojištění a pod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *