Kdo vynalezl kreditní kartu?

Tipujete, že kreditní kartu vynalezl někdo z MasterCard nebo Visa? Omyl. Dlouho po vynálezu kreditní karty tyto dvě, dnes nejznámější karetní asociace,  ještě vůbec neexistovaly.

Kreditní kartu vynalezl Franc McNamara. Že vám to jméno nic neříká? A co značka Diners Club? Ano, to jsou ty nálepky vedle Visa a MasterCard na dveřích obchodů a restaurací, u kterých pravděpodobně přemýšlíte, co je to vlastně za karty a kdo je používá.

Franc McNamara značku Diners Club založil a kreditní kartu vynalezl už v roce 1949, když mu jednou na večeři s přáteli došla hotovost a on si na útratu musel půjčit. Tak se zrodila myšlenka karty, která by vždy zaručila dostatek hotovosti při nenadálých situacích.

Franc Diners Club založil společně s Ralphem Schneiderem a společně vydali v roce 1950 prvních 200 karet. Už na konci téhož roku měli vydaných karet 20 tisíc. O 62 let později – na konci roku 2012 akceptovalo karty Diners Club 20 miliónů obchodů a bankomatů po celém světě.

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

A kde že byly Mastercard a Visa? Těm se o karetním byznyse v roce 1949 ani nesnilo. Visa vstupuje na trh o neuvěřitelných 26 let později, tj. až v roce 1976 a ještě o další dva roky později nastupuje MasterCard.

Někdy příště se podíváme na to, čím jsou karty Diners Club zajímavé a proč se vyplatí si  je pořídit.

Napsat komentář