Finanční gramotnost a půjčky: Jak na správný výběr úvěru?

Na finančním trhu najdeme mnoho možností, jak rychle zainvestovat naše podnikatelské projekty nebo osobní potřeby pomocí půjček. Mnoho bankovních i nebankovních společností nabízí různé varianty úvěrů. Jak vybrat správnou půjčku a zapojit svoji finanční gramotnost?

Jak správně vybírat půjčky?

Základní pravidlo z finanční gramotnosti nám radí: Utrácejte pouze ty peníze, které již máte a pouze v odůvodněných případech. Jinými slovy, pokud to jen trochu jde vyhněte se půjčování peněz a také dbejte na pokrytí všech nákladů na život. Nezapomeňte ani na správné investování, čímž podpoříte svoji skvělou budoucnost.

V životě se však párkrát stane, že půjčka představuje jediné možné a nebo nejlepší řešení situace. Občas je nutný větší obnos peněz, který vám poskytne možnost vydělat zajímavé částky například pokud dostanete zajímavý podnikatelský nápad.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Nebo jednoduše potřebujete investovat do auta, bydlení nebo jiné potřeby, na kterou si nelze vydělat přes noc. Máte-li zvládnuté základy finanční gramotnosti a víte, jaké jsou vaše příjmy a výdaje, snadno posoudíte, zda je úvěr dobrým řešením. Také můžete ohodnotit, zda jej v pořádku zvládnete splácet i při nenadálých situacích a podobně. V takových případech není na půjčce nic špatného.

Využijte srovnávače nabídek

Pro vhodný výběr půjčky můžete využít různých srovnání úvěrů, které se vám nabízejí. Ty vám napoví, jakou očekávat měsíční splátku i sazbu úroků v procentech. Při porovnání hlavních parametrů vám pak vyvstane nejlepší řešení situace.

Potřebujete například možnost předčasného splacení? Nebo spíše oceníte možnost vyřízení půjčky online za pár minut pomocí několika kliknutí? Porovnejte všechny možnosti, ze kterých můžete vybírat.

Poraďte se specialistou

Jestliže si příliš nevěříte a s budováním finanční gramotnosti teprve začínáte, bude vám velmi užitečný odborník z oboru finanční poradce. Ten se může postarat o celé portfolio vašich financí nebo vám poradit pouze s jednou konkrétní činností (půjčkou, kterou se chystáte vyřídit).

Finanční specialista se věnuje všem produktům na finančním trhu dennodenně, a proto dokáže nejlépe posoudit, zda je pro vás daný úvěr vhodný. Dále vám může pomoci s investicemi do zlata, nemovitostí nebo fondů, které má k dispozici.

Správný finanční poradce by měl být:

  • spolehlivý
  • nezávislý
  • otevřený dalším možnostem řešení a vašim požadavkům
  • dostatečně vzdělaný a proškolený v oblasti financí

Pokud už nějaké půjčky máte a každý měsíc splácíte různé úvěry, můžete také uvažovat o tzv. konsolidaci půjček. Spojením více uvěrů do jednoho výrazně snížíte své náklady na splácení. Také budete mít ve svých financích větší přehled, což je pro finanční gramotnost opravdu důležité. 

Reference a recenze napoví

Rozhodli jste se pro nejvýhodnější půjčku, která řeší vaši situaci nejlépe? Doporučujeme udělat ještě jeden malý krok před podepsáním smlouvy a všech dokumentů. Ověřte si recenze a reference od klientů dané banky nebo nebankovní společnosti. 

Podívejte se nejen na jejich oficiální web, ale zabrouzdejte i na nezávislá fóra a diskuze, která vám napoví, jak byli klienti spokojení. Nezapomeňte na objektivnost, občas se chyba stát může (a právě s takovou situací se raději lidé pochlubí), důležité ale je, zda přišlo i následné řešení, omluva nebo kompenzace. 

Jednoduše se držte principu důvěřuj, ale prověřuj a rozmyslete si všechny aspekty s půjčkou spojené. Uvažujte v souvislostech, přece jen vás bude úvěr doprovázet třeba i několik let, a rozhodně nenaletíte. 

Napsat komentář