0

Kde můžete platit pokutu za jízdu načerno kreditkou?

Koupit kreditní kartou jízdenku v MHD už není tak neobvyklé. V některých městech už ale pochopili i to, že se vyplatí umožnit zaplatit kartou i pokutu za černou jízdu.

Čím dál víc lidí u sebe nenosí příliš hotovosti, protože je to nepohodlné. Když pak z nějakého důvodu musí platit pokutu za jízdu na černo, nemá jak. Pokud člověk nejezdí na černo z principu a nevyhledává honičky s revizory, pravděpodobně uzná chybu a rád zaplatí pokutu kartou.

Získej 300 Kč s Twistem

Přes Twisto nakupuješ hned a platíš, až se ti to hodí. Nyní za registraci 300 Kč jako dárek.
Chci získat 300 Kč

Testovat tuto možnost začali jako první v Brně, později se přidala Plzeň a na test se chystá i Ostrava. Dá se předpokládat, že s postupem technologií a tím pádem snadnější dostupností terminálů pro revizory budou odpadávat argumenty o neekonomičnosti takového řešení a přidají se další města.

V jednotlivých krajských městech to s placením kartami vypadá takto:

Město Stav
Brno ano, pilotní provoz
České Budějovice ne, ale zvažují
Hradec Králové ne, nezvažují
Jihlava ne, nezvažují
Karlovy Vary ne, budou zvažovat
Liberec + Jablonec nad Nisou ne, budou zvažovat
Olomouc ne, nezvažují
Ostrava ne, soutěží terminály
Pardubice ne, nezvažují
Plzeň ano/zvažují, testovací provoz
Praha ne, nezvažují
Ústí nad Labem v minulosti ano, opět zvažují
Zlín ne, nezvažují

Zdroj: Aktuálně.cz

Pokud by někdo čekal, že Praha, kde jsou tisíce turistů, půjde s dobou a o platbách kartou bude aspoň uvažovat, bude zklamán. Přitom načerno často jezdí i cizinci a pro ty by byla možnost zaplatit pokutu kartou určitě přínosná. A přínosná by byla i pro revizora, protože pokud z cizince nedostane pokutu hned, nedostane ji už pravděpodobně nikdy, protože turista z Česka odjede a už ho nikdo nedožene.

Bylo by zajímavé sledovat, jak by situace vypadala, kdyby pokuty vybíraly soukromé firmy a měly z nich podíl. To by braly i šeky :)

A co vy? Nosíte u sebe hotovost nebo preferujete platbu kartou? Pokud by došlo na placení pokuty, zaplatili byste ji kartou nebo hotově?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *