Debetní karta

Většina lidí používá pojem kreditka pro libovolnou platební kartu, což je samozřejmě chyba. Mezi kreditní a debetní kartou je pořádný rozdíl. Jak funguje debetní karta?

Na rozdíl od kreditní karty totiž karta debetní používá výhradně vaše peníze. Pokud s kartou zaplatíte v obchodě nebo vyberete peníze z bankomatu, okamžitě vám příslušná částka zmizí z vašeho účtu, ke kterému je karta vydaná.

Výhodou debetní karty je to, že vám na rozdíl od kreditky nedovolí utrácet cizí peníze. Vždy používáte jen peníze vlastní a pokud je na účtě nemáte, karta se stává bezcenným kusem plastu, se kterým nezaplatíte i kdybyste se rozkrájeli.

Další výhodou debetní karty je, že k ní většinou nejsou vázány žádné měsíční poplatky a výběry z bankomatu jsou za rozumný peníz, často i zdarma, pokud vybíráte v bankomatu mateřské banky.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Pro koho se hodí debetní karta?

Pokud chcete mít své peníze pod kontrolou a utrácet jen to, co opravdu máte na účtě, vyberte si debetní kartu a na kreditní raději zapomeňte. S debetní kartou se nedostanete do problémů a nehrozí vám, že si naděláte dluhy. Na druhou stranu je třeba zmínit, že problémy nehrozí ani u kreditní karty, pokud ji používáte s rozumem a hlavně víte, jak kreditní karta funguje.

Která debetní karta je lepší

V Česku se nejčastěji setkáte s kartami Mastercard nebo Visa a v podstatě je jedno, po které kartě sáhnete. Je velmi nepravděpodobné, že byste narazili na obchod, který bere Mastercard a ne Visu a naopak. Vždy budou akceptované obě.

Některé banky vydávají jen karty jedné asociace, jiné podporují obě a dají vám vybrat. Když budete ve své bance žádat o debetní kartu, informujte se i na možné varianty karet. Nejde jen o Visu či Mastercard, ale třeba i o to, zda je karta vybavená bezkontaktní technologií, zda obsahuje pojištění a pod.