Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Pro mnoho lidí je kreditní a debetní karty synonymum. Nevidí a hlavně nechápou rozdíl. Zmatení pojmů a nevědomí lidí podporuje i to, že pohledem nepoznáte, zda je karta debetní nebo kreditní. Pojďme si tedy vysvětlit, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Rozdíl mezi kreditní kartou a debetní kartou je přitom doslova propastný a pokud budete kreditní kartu používat jako debetní, zaděláte si na pěkný malér (opačně, tj. používat debetní kartu jako kreditní moc nejde).

TIP: Co je to CVV kód

Platby v obchodě

Na kreditní kartě máte peníze banky. Nejde o vaše peníze a utrácení kreditkou se nijak nedotkne vašich úspor na účtě. Jakmile zaplatíte kreditní kartou, půjčujete si peníze od banky a za to zaplatíte úrok. Neplatí to ale vždy, úrok neplatíte, pokud bance půjčené peníze vrátíte v tzv. bezúročném období.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Pokud platíte v obchodě debetní kartou, používáte jen vaše peníze, které máte na účtu. Nic si nepůjčujete a když na účtu peníze nemáte, tak kartou nezaplatíte. Debetní karta je svázána s vaším běžným účtem, ví, kolik je na něm peněz a přes tento limit se nedostanete.

Při platbě u obchodníka neplatíte žádný poplatek za transakci, ať už máte kartu kreditní nebo debetní.

TIP: Jak zrušit kreditní kartu

Výběr z bankomatu

Debetní kartou vyberete z bankomatu opět jen vaše peníze. Pokud na účtě máte peněz málo, bankomat vám hotovost nevydá. Za výběr z bankomatu zaplatíte své bance většinou poplatek, ale výběr může být i zdarma, záleží na podmínkách banky. Pokud už poplatek platíte, pohybuje se nejčastěji v rozmezí 6 – 35 Kč.

Kreditní kartou z bankomatu nikde nevybírejte. Při výběru kreditkou z bankomatu na vás číhají dvě zákeřnosti:

  1. poplatek za výběr z bankomatu je řádově vyšší, než u debetní karty. Obvykle je vypočten jako procento z vybírané částky a zároveň je stanovena jeho minimální výše. Obvykle se nedostanete pod 100 Kč za jeden výběr.
  2. na výběry hotovosti z bankomatů se nevztahuje bezúročné období. Jakmile peníze vyberete, okamžitě běží ne zrovna nízký úrok.

Kreditní kartu používejte výhradně pro placení u obchodníků a vždy se snažte utrácet tak, abyste všechny utracené peníze mohli splatit v bezúročném období. Z bankomatu kreditkou nevybírejte.

2 komentáře u „Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou“

  1. Je to nesmysl, je to úplně obráceně , cerdit card je úvěrová karta, kterou vám dává banka k vašemu účtu, kde máte peníze, protože vy jí úvěrujete, opakuji vy jí úvěrujete!, kdežto debit card je úvěrová karta, kdy vás úvěruje banka. Pojem platební karta je nesmysl.

    Odpovědět

Napsat komentář