2

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Pro mnoho lidí je kreditní a debetní karty synonymum. Nevidí a hlavně nechápou rozdíl. Zmatení pojmů a nevědomí lidí podporuje i to, že pohledem nepoznáte, zda je karta debetní nebo kreditní. Pojďme si tedy vysvětlit, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou.

Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?

Rozdíl mezi kreditní kartou a debetní kartou je přitom doslova propastný a pokud budete kreditní kartu používat jako debetní, zaděláte si na pěkný malér (opačně, tj. používat debetní kartu jako kreditní moc nejde).

Získej 300 Kč s Twistem

Přes Twisto nakupuješ hned a platíš, až se ti to hodí. Nyní za registraci 300 Kč jako dárek.
Chci získat 300 Kč

Platby v obchodě

Na kreditní kartě máte peníze banky. Nejde o vaše peníze a utrácení kreditkou se nijak nedotkne vašich úspor na účtě. Jakmile zaplatíte kreditní kartou, půjčujete si peníze od banky a za to zaplatíte úrok. Neplatí to ale vždy, úrok neplatíte, pokud bance půjčené peníze vrátíte v tzv. bezúročném období.

Pokud platíte v obchodě debetní kartou, používáte jen vaše peníze, které máte na účtu. Nic si nepůjčujete a když na účtu peníze nemáte, tak kartou nezaplatíte. Debetní karta je svázána s vaším běžným účtem, ví, kolik je na něm peněz a přes tento limit se nedostanete.

Při platbě u obchodníka neplatíte žádný poplatek za transakci, ať už máte kartu kreditní nebo debetní.

Výběr z bankomatu

Debetní kartou vyberete z bankomatu opět jen vaše peníze. Pokud na účtě máte peněz málo, bankomat vám hotovost nevydá. Za výběr z bankomatu zaplatíte své bance většinou poplatek, ale výběr může být i zdarma, záleží na podmínkách banky. Pokud už poplatek platíte, pohybuje se nejčastěji v rozmezí 6 – 35 Kč.

Kreditní kartou z bankomatu nikde nevybírejte. Při výběru kreditkou z bankomatu na vás číhají dvě zákeřnosti:

  1. poplatek za výběr z bankomatu je řádově vyšší, než u debetní karty. Obvykle je vypočten jako procento z vybírané částky a zároveň je stanovena jeho minimální výše. Obvykle se nedostanete pod 100 Kč za jeden výběr.
  2. na výběry hotovosti z bankomatů se nevztahuje bezúročné období. Jakmile peníze vyberete, okamžitě běží ne zrovna nízký úrok.

Kreditní kartu používejte výhradně pro placení u obchodníků a vždy se snažte utrácet tak, abyste všechny utracené peníze mohli splatit v bezúročném období. Z bankomatu kreditkou nevybírejte.

2 Comments

  1. Je to nesmysl, je to úplně obráceně , cerdit card je úvěrová karta, kterou vám dává banka k vašemu účtu, kde máte peníze, protože vy jí úvěrujete, opakuji vy jí úvěrujete!, kdežto debit card je úvěrová karta, kdy vás úvěruje banka. Pojem platební karta je nesmysl.

    • Bohužel jste chodící důkaz toho, že finanční gramotnost je u nás problém :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *