U většiny kreditních karet existuje tzv. bezúročné období, které se u jednotlivých bank pohybuje v rozmezí 30 až 60 dnů. Pokud půjčku vyčerpanou kreditní kartou splatíte během tohoto bezúročného období, neplatíte žádné úroky.
Jak funguje bezúročné období
Příklad: Nakoupíte svoji kreditní kartou 1. dne v měsíci. Na konci měsíce obdržíte vyúčtování (výpis), které obsahuje přehled transakcí a celkovou dlužnou částku. Dlužná částka je splatná do 15. dne následujícího měsíce. Pokud splatíte celou částku, neplatíte žádné úroky, to znamená, že částku za zboží zakoupené 1. dne měsíce jste měli 45 dní zapůjčenu bez jakýchkoliv úroků.
Trik je v tom, že jakmile nesplatíte částku celou, naskočí nemalý úrok, zpravidla okolo 25 procent. Pokud tedy nemáte dostatečnou sebekázeň a nesplatíte vždy celou dlužnou částku, není pro vás kreditní karta úplně to pravé, protože jakákoliv platba s ní se pak prodražuje o nemalá procenta úroku.
Pro banku je samozřejmě klient využívající bezúročné období extrémně nevýhodný, protože mu půjčuje peníze zdarma. Naštěstí pro banky je takových klientů menšina. Velká část držitelů kreditních karet je nezvládá splácet v bezúročném období a banky na nich vydělávají. Je to dané i tím, že je u nás velmi nízká finanční gramotnost a velká část lidí vůbec netuší, jaký je mezi kreditní a debetní kartou rozdíl.
1000 Kč za založení účtu
Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.Pozor: bezúročné období se většinou nevztahuje na částky vybrané z bankomatu nebo cash advance – tyto částky jsou úročeny ihned od data výběru a nezřídka i ještě vetším úrokem.