Jaká je (ne)bezpečnost bezkontaktních karet?

Česko je bezkontaktní velmoc a lidé si zde na bezkontaktní platby rychle zvykli jako na něco naprosto přirozeného. Nikoho ani nenapadne, že by to bylo nějak nebezpečné, vždyť i banky ubezpečují, že se není čeho bát. Jaká je ale realita? Jaká je opravdu bezpečnost bezkontaktních karet?

Je bezpečnost bezkontaktních karet jen iluze?

Není to tak dávno, co jste pro každou platbu kartou museli zadat PIN. Tím pádem měl člověk pocit bezpečí, protože nikdo si nemohl půjčit vaší kartu a jít s ní zaplatit do supermarketu. S příchodem bezkontaktních plateb se toto dost zásadně změnilo. Bezkontaktní kartou totiž zaplatíte do určité částky bez PINU nejen vy, ale každý, kdo má vaši kartu v ruce. Kartu nikdo nekontroluje a nikdo tak nepozná, že karta není vaše.

Limit 500 Kč pro platby bez PINu

Ano, pro  transakce bez PINu platí limit 500 Kč, to znamená, že platba 501 Kč už vyžaduje PIN. Asi vás napadne, že po pětistovkách se dá vybrat docela dost peněz během chvilky. Možná si říkáte, že vám banka říkala, že i toto je vyřešené a že existuje jakýsi vnitřní limit, který bezkontaktní transakce bez PINu zatrhne. Nejčastěji banky tvrdí, že je to po pěti platbách bez PINu za den. A také vám jistě tvrdily, že i transakce za pět korun může chtít PIN, protože ten je náhodně vyžadován i pro transakce pod 500 Kč.

Všechno je ale jinak

Server Měšec.cz udělal velký test zabezpečení bezkontaktních karet a co se ukázalo? Že často žádné limity neexistují a PIN karta nechce nikdy, když je platba pod 500 Kč. Redaktoři udělali 500 bezkontaktních plateb s různými kartami a nikdy nenarazili na to, že by karta chtěla PIN, takže první údajná ochrana neexistuje.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Pokud čekáte, že karty opravdu odmítly fungovat po cca 5 transakcích, jste na omylu. Z mnoha testovaných karet se povedlo bez problémů vybrat 11 tisíc, tj. 22 transakcí po 500 Kč a to pravděpodobně nebyl strop, pouze redaktoři Měšce se rozhodli po vybraných 11 tisících test ukončit.

Jak v testu obstála konkrétně vaše karta a co pro vyšší zabezpečení můžete udělat, se dočtete přímo na Měšci v článku (Ne)bezpečné bezkontaktní karty. „Ukradli“ jsme desítky tisíc

Napsat komentář