Obchodník: Karty nebereme, protože …

Znáte to, máte nějaký oblíbený obchod a platit kartou se v něm nedá. Jaké nejčastěji uvádí majitelé argumenty, proč to nejde?

1. Je to drahé

Ano, je pravda, že obchodník za možnost přijímat karty platí. Banka po něm chce většinou paušál za terminál, což jsou řádově stokoruny měsíčně a pak také procento z každé transakce. Tato procenta se pohybují zhruba od 1 % do 2 %. Samozřejmě, že čím větší obraty děláte, tím je procento nižší a velké řetězce budou mít podmínky ještě lepší. malý či střední obchod se bude pohybovat okolo těch 2 %.

Existuje mnoho studií, které tvrdí, že příjem karet zvedne útraty zákazníků – pokud máte v peněžence stovku, tak prostě za 200 Kč nenakoupíte. Pokud máte v peněžence kartu, tak to není problém. Navíc bude i nezanedbatelný počet těch zákazníků, kteří půjdou tam, kde kartou zaplatí. Zvláště u lidí využívajících na maximum výhody své kreditní karty, se to dá očekávat.

2. Vedle je bankomat

Na první pohled logický argument, ale na ten druhý nesmysl. Je spousty důvodů, proč nevybírat hotovost a platit přímo kartou. U klasických debetních karet to může být třeba poplatek za výběr z bankomatu. A pokud pro placení využíváte kreditní kartu, tak odkaz na bankomat je úplně zcestný – kreditní kartou se z bankomatu zásadně nevybírá.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

3. Zdržuje to

Může být. Zvláště u karet, kde je třeba zadávat PIN nebo dokonce podepisovat účet, může platba trvat déle, než použití hotovosti. A samozřejmě také záleží na lince, kterou je terminál připojen do karetního centra. Určitě jste si všimli, že někde je platba kartou otázkou sekund a někde to trvá o něco déle.

Nicméně s nástupem bezkontaktní technologie tento problém pomalu mizí, zvláště u plateb menších než 500 Kč, kde se nezadává PIN vůbec. Platba je většinou otázkou 5-10 sekund a zkuste za tu dobu vyndat z peněženky potřebné bankovky a mince, podat je prodavači, dostat nazpět a vše uložit do peněženky. Tady karta vyhrává na celé čáře.

Provozujete obchod nebo restauraci a neberete karty? Zamyslete se znovu, jestli by se nevyplatilo karty přijímat.

Napsat komentář