Transparentní kreditka České spořitelny

Česká spořitelna představila novou kreditku, které říká transparentní kreditka. Transparentní jednak proto, že je průhledná a pak také proto, že je podle ČS transparentní ve smyslu poplatků a úroků.

Transparentní kreditka České spořitelny

Česká spořitelna přišla s překvapivým způsobem výpočtu úroku. Pravděpodobně někdo usoudil, že procenta jsou na klienty ČS příliš složitá a tak věc zjednodušili na jednoduchou definici úroku – za každých půjčených 500 Kč zaplatíte měsíčně 10 Kč. To vypadá jako férová cena a člověk si řekne, že desetikoruna ho nezabije. Realita je ale samozřejmě taková, že je to úplně běžný úrok, který se na kreditky dává. Ročně zaplatíte za 500 Kč 12×10 Kč, takže 120 Kč. To je úrok 24 % p. a.

Zajímavé je, že pokud nedlužíte celých 500 Kč, neplatíte nic. To znamená, že můžete být trvale v dluhu 499 Kč na účet Spořky.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Výhody transparentní kreditní karty

  • poplatek za kartu je 50 Kč/měsíc, ale neplatíte ho, pokud kartou utratíte alespoň 3000 Kč/měsíc
  • bezúročné období je slušných 55 dní a vztahuje se i na výběry z bankomatu. Ale to, že  kreditkou se z bankomatu nevybírá platí i zde – výběr stojí 50 Kč u bankomatu ČS a 80 Kč u bankomatu jiné banky.
  • kreditka vás odměňuje za nákupy 1 % zpět, ale má to drobný háček – jen za platby v zahraničí a na internetu. Platby v českých kamenných obchodech se nepočítají. Maximální odměna je omezena na 350 Kč, takže maximální útrata je 35 tisíc Kč měsíčně – to asi normální člověk na internetu a v zahraničí nezvládne.
  • karta je součástí programu MasterCard Priceless Specials, takže nějakou tu výhodu můžete získat i zde
  • transparentní kreditka vám rovněž umožní vstup do letištních salónků v Praze a ve Vídni

Nevýhody transparentní kreditky

Transparentní kreditka moc nevýhod nemá a patří k těm lepším na trhu. Nevýhodou může být snad to, že bonusů za platby si moc neužijete kvůli omezení na platby na internetu a v zahraničí. A samozřejmě poplatek za výběr z bankomatu, ale to je obecná nevýhoda kreditek.

Závěr

Karta patří k těm lepším. Můžete ji mít zdarma a pokud ji rozúvěrujete, má celkem férový úrok (myšleno tak, že konkurence má často horší). Plusem je i to, že zadarmo můžete mít trvale půjčeno 499 Kč. Pro méně finančně gramotné lidi může být lákadlem pochopitelnější úrok vyjádřený platbou 10 Kč za každých půjčených 500 Kč.

Napsat komentář