Co je to CVV kód

Card Verification Value zkráceně CVV kód je podobně důležitý jako PIN ke kartě a nikdy byste ho neměli nikomu ukazovat. Proč?

Na co je CVV kód

Kreditní karty jsou obecně prakticky nezabezpečené. Když se podíváte na starší způsob placení, kdy stačilo tzv. žehličkou udělat „otisk“ karty a tím proběhla platba, klepete si pravděpodobně na čelo, jak mohl někdo něco tak nezabezpečeného vůbec vymyslet. A vidíte, funguje to už desítky let.

Platby kartou u obchodníka jsou neustále zdokonalovány a jsou čím dál bezpečnější. Karty měly nejprve magnetický proužek, dnes mají čip a pro platbu větší částky potřebujete znát PIN. Bez PINu zaplatíte jen menší částky do 500 Kč.

Jakmile ale potřebujete kartou zaplatit na internetu, vracíme se do karetního pravěku – komukoliv stačí znát číslo karty, její expiraci a CVV kód a platba projde. Pokud si například někdo vaší kartu z obou stran ofotí, může takto zaplatit.

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

CVV kód byl vymyšlen proto, aby nestačilo znát přední stranu karty, protože CVV je na její zadní straně a jsou to ta poslední tři čísla vedle podpisového proužku. Logika zabezpečení spočívá patrně v tom, že jednu stranu karty je snazší okopírovat než obě strany.

CVV kód, kterému se někdy říká i CVC kód (Card Verification Code) mají všechny u nás běžně vydávané karty – Mastercard, Visa i Diners.

CVV kód

Jak zjistit CVV kód

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Otočte kartu podpisem k sobě a přečtěte poslední tři číslice u podpisového proužku – to je CVV kód.

Tento kód nikdy nikomu neukazujte, stejně jako nikdy nikomu neukazujte číslo své karty. Je neuvěřitelné, kolik na internetu najdete fotek lidí chlubících se novou kreditní kartou tak, že ji nafotí ze všech stran a dají na sociální sítě.

Jsou karty, které na sobě nemají vůbec nic, ani jméno, ani číslo a detaily o kartě najdete jen v mobilní aplikaci. To je například Curve nebo populární crypto com, nabízející cashback až 5 %!

Jak chránit kartu před zneužitím

  • kartu mějte vždy u sebe, nenechávejte ji volně přístupnou například v kanceláři na stole nebo v šatně s oblečením
  • nikdy nikomu nesdělujte číslo karty, datum expirace a CVV kód. Údaje nikomu neposílejte e-mailem, ani je nezadávejte do formulářů na nedůvěryhodných stránkách.
  • na kartě si nastavte raději menší limity, které lze v případě potřeby jednorázově navýšit
  • čtěte tipy na kreditni-karty.com :)

2 komentáře u „Co je to CVV kód“

    • Záleží na vaší bance. Některé umí ukázat v mobilní aplikaci či internetovém bankovnictví všechno o kartě, tj. její číslo, expiraci i CVV.

      Odpovědět

Napsat komentář