Pokud vám kreditní karta přerůstá přes hlavu, nebo ji naopak už k ničemu nepotřebujete a nechce ji, určitě začnete přemýšlet, jak zrušit kreditní kartu. Poradím vám.
Kreditní karta je dobrý sluha, ale hodně zlý pán. Lidé, kteří s kreditní kartou neumí zacházet, se brzy dostanou do problémů. A lidé, kteří s ní zacházet umí, o ni mohou ztratit zájem ve chvíli, kdy karta přestane přinášet zisk, rozuměj bonusy. V obou případech si majitel karty začne klást otázku
Obsah článku
Jak zrušit kreditní kartu?
V prvním případě bude karta pravděpodobně rozúvěrovaná a její zrušení není tak snadné. Je potřeba nejprve zlikvidovat dluh, který na kartě je.
1000 Kč za založení účtu
Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.Rušíme kartu s dluhem
Pokud se rozhodnete zrušit kreditní kartu a máte na ní dluh, existují dvě možnosti:
- kartu si zakážete pužívat a budete ji pomalu každý měsíc splácet. Za několik měsíců až let bude dluh na nule a kartu půjde zrušit. Toto řešení má dva háčky:
- vyžaduje velkou kázeň – na kartu opravdu nesmíte sáhnout a za žádnou cenu s ní už nesmíte platit
- zaplatíte opravdu hodně peněz na úrocích
- kartu refinancujete, to znamená, že si na dluh na kartě půjčíte někde jinde a za dobrý úrok. Půjčenými penězi splatíte dluh na kartě jednou splátkou a kartu zrušíte. Následně splácíte půjčku. Výhodou je, že zaplatíte daleko méně na úrocích a karta vás nebude svádět k použití. Drobnou nevýhodou může být to, že musíte žádat v bance či jinde o půjčku a nemusíte ji dostat.
Pro variantu číslo jedna nemusíte podnikat nic a otázka jak zrušit kreditní kartu je vyřešena – stačí se jen rozhodnout a pak mít pevnou vůli a dodržet splácení. Pokud se rozhodnete pro druhou, výhodnější variantu, musíte hledat někoho, kdo vám půjčí na zaplacení kreditky. Jako první by vaše cesta asi měla vést do vaší banky, kde máte běžný účet. A určitě se vyplatí zkusit i nové netradiční způsoby půjčování peněz, třeba Zonky, které lze pro refinancování karty také krásně využít (recenze).
Karta bez dluhu
Ve druhém případě je řešení o dost snazší. Pokud na kartě není žádný dluh, případně je na ni dluh malý, stačí jednoduše napsat nebo zavolat do banky, která vám kartu vydala a zeptat se, co potřebují pro její zrušení. Většina bank nebude potřebovat nic, kromě toho, aby na kartě nebyl dluh. Nic nezkazíte tím, když půjdete rovnou na pobočku a tam oznámíte, že kartu rušíte.
Banka by vám měla dát potvrzení o tom, že jste požádali o zrušení kreditní karty a také vám vysvětlit, jak zrušení proběhne. Obvykle bude nutné nechat doběhnout zúčtovací cyklus, protože banka bude čekat, zda se na kartě neobjeví nějaké nová transakce. Jakmile zúčtovací období doběhne a na kartě nebude dluh, bude zrušena. Opět si o tom můžete vyžádat potvrzení.
Tento postup pak platí i pro ty, kdo jsou zatím ve fázi jedna, tj. musí kartu nejprve splatit. Jakmile bude splacena, postupujte dle návodu výše.
Proč zrušit kartu, která vám nedělá problémy?
Potřeba zrušit kartu může vyvstat i tehdy, když karta přestane plnit to, proč jste si ji brali. Například se dá očekávat, že lidé budou houfně rušit kreditní karty Citi life, resp. RB life po konci roku 2016, protože je velmi pravděpodobné, že přestanou vyplácet bonus 2 % z každé platby. Mnoho lidí ji totiž mělo jen proto, aby čerpalo tento štědrý bonus. Pokud vám štědrý cashhback chybí, zaměřte svoji pozornost na tuto kartu, dá vám až 5 % a Spotify a Netflix zdarma.
Mám problem, nevim od které banky nebo od koho jiného, sem měla v roce 2005 kreditni kartu.,kterou už nemám. Visi mi někde nezrušená, doplacená.Kde se to mohu dozvědět po tolika letech na koho se obratit,kde kartu zrušit?
Home Credit, Tesco půjčka nebo jinde, kde se kupoval třeba elektrospotřebič?)
Jana
Jak víte, že někde visí? Ozvali se vám? Pak byste věděla kdo. Pokud po vás nikdo nic nechce, žádné poplatky a podobně, tak je buď karta zrušená a nebo zdarma a může vám to být jedno. Teoreticky by měla být vidět v registru, asi nebankovním, když píšete Homecredit nebo Tesco.