Jak funguje kreditka? Dvě třetiny lidí netuší.

Že lidé netuší, jak funguje kreditka a označení kreditka používají prakticky pro libovolnou plastovou kartu od banky, je věc známá. Že jsou to až dvě třetiny lidí, je zjištění smutné, ale ne až tak překvapivé. S finanční gramotností to u nás není žádná sláva.

Podle průzkumu agentury Ipsos u nás vlastní kreditní kartu zhruba každý třetí člověk. Počet kreditek se neustále zvyšuje – před třemi lety ji vlastnil jen asi každý čtvrtý Čech.

Smutné je ale to, že podle stejného průzkumu dvě třetiny lidí netuší, jak kreditní karta přesně funguje. Nevědí například jak funguje bezúročné období nebo že vybírat kreditní kartou z bankomatu je finanční sebevražda.

Nejčastější omyly

Mnoho lidí nechápe bezúročné období a domnívá se, že toto období je stále stejně dlouhé pro jakoukoliv platbu. To samozřejmě není pravda a deklarovaná délka bezúročného období platí jen pro platbu provedenou první den nového zúčtovacího cyklu.

1000 Kč za založení účtu

Tisícovka, která leží doslova na zemi. Založte si účet u RB, zaplaťte třikrát kartou a tisícovka je vaše. To mě zajímá.

Další velký omyl souvisí s výběrem z bankomatů – lidé se velice často domnívají, že poplatek za výběr z bankomatu je stejný, jako u debetní karty a nebo že se i na výběr z bankomatu aplikuje bezúročné období. Ani jedno není pravda. Poplatek za výběr z bankomatu je u kreditky řádově jinde a bezúročné období pro výběr hotovosti z bankomatu neplatí a úroky zaplatíte ihned.

Podrobněji se průzkumu znalostí okolo kreditních karet věnuje server Novinky.

1 komentář u „Jak funguje kreditka? Dvě třetiny lidí netuší.“

Napsat komentář