Jak se přepočítávají platby kreditní kartou v zahraničí

Pokud jezdíte často do zahraničí a platíte svojí kreditní kartou, budou vás mimo jiné zajímat i kurzy, jakými se platby kreditní kartou v zahraničí přepočítávají na koruny.

Platby kreditní kartou v zahraničí

V podstatě se dá říct, že se používají tři způsoby zúčtování:

1. zúčtování dle kurzovního lístku

Tento způsob je nejčastější. Jeho nevýhodou je, že banka musí udržovat kurzovní lístek pro co největší množství měn a pravidelně ho aktualizovat (někdy i vícekrát denně), pokud ale zároveň provádí platby v těchto měnách, tak to žádná zátěž navíc není. Platba kartou je zúčtována dle kurzu deviza – prodej.

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

2. zúčtovací měna

Tento způsob si zachovává výhodu (jednoduchost) zúčtování karetní asociací, ale zároveň banku nepřipravuje o zisk z plateb kartou v cizí měně. Pro svoji jednoduchost je používán zejména nízkonákladovými bankami, u nás například Air Bank, Equa bank, mBank a ZUNO BANK.

3. pevná přirážka

Zvláštní způsob zvolila Citibank. Při platbě kartou v cizí měně je použit středový kurz (tedy průměr mezi kurzem nákup a prodej) a k němu pevná přirážka 2 %.

Více o způsobu přepočtu plateb kreditkou v zahraničí najdete v článku na Měšci.

Tip pro výběr z bankomatu v zahraničí

Kreditní kartou se z bankomatu nikdy nevybírá, takže tento tip je spíše pro debetní karty: Zahraniční bankomaty se vás někdy zeptají, zda chcete výběr peněz přepočítat kurzem podle své banky a nebo to chcete přepočítat pevným kurzem, který vám rovnou ukáží na obrazovce. Zároveň se vás snaží přesvědčit, že pevným kurzem je to pro vás výhodnější.

Jestli to opravdu výhodnější je, záleží na bance, která kartu vydala. Proto je dobré si před odjezem zjistit orientační kurzy vaší banky a podle toho se pak zařídit. Pokud má banka kurzy nevýhodné, vyplatí se na nabídku bankomatu kývnout. Pokud máte ale banku se slušnými kurzy, zvolte variantu bez přepočtu a nechte to na vaší bance. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že např. kurzy karet Air Bank byly v Chorvatsku lepší, než nabízená garance kurzu a to dost výrazně.

Napsat komentář