Pozor na inkaso splátek kreditní karty

Většina bank a společností nabízející kreditní karty vám ráda umožní automatické inkaso splátek kreditní karty z vašeho účtu. Ne všechny banky to ale myslí upřímně.

Inkaso splátek kreditní karty

Inkaso znamená, že banka si sama řekne vaší bance o splátku a pokud jste toto na svém účtě povolili, vaše banka jí dovolí si peníze vzít. Zní to lákavě, nemusíte se o nic starat, nemusíte myslet na včasné splacení. Má to ale jeden háček.

Inkaso minimální částky

Banky rády inkasují pouze minimální požadovanou částku a to má za důsledek jediné, platíte vysoké úroky z částky, kterou jste nevrátili.

Ono to zní lákavě, utratíte 10 tisíc a bance stačí, že si inkasuje třeba 300 Kč. Jenže zbývajících 9700 Kč úročí úrokem obvykle hodně přes 20 %. Přitom pokud byste splatili celých 10 tisíc, využijete tak naplno bezúročné období a bance nezaplatíte na úrocích ani korunu.

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

Inkaso celé dlužné částky

Pokud  chcete povolit vydavateli kreditní karty, aby si splátky inkasoval sám z vašeho účtu, trvejte na tom, že se musí vždy, když je to možné, inkasovat celá dlužná částka. Pokud to banka neumí, inkaso nepovolujte a raději vždy zaplaťte klasickým převodním příkazem.

Inkaso má ještě jeden drobný háček. Banka si často splátku vezme dřív, než je potřeba. Bude to sice o pár dní, ale proč splácet  dřív, když to není nutné, že.

Automatické inkaso splátek kreditní karty se tak řadí mezi služby, které na první pohled vypadají skvěle a banky si na něm budují image toho hodného, kdo se o vše postará a vy nic nemusíte řešit. Jenže i tady platí, že banku zajímá její zisk, nikoliv váš.

Pokud máte raději vše pod kontrolou a nechcete riskovat, že vám při inkasu banka provede něco, co nechcete, obětujte pohodlí a splácejte splátky kreditky ručně. Není až takový problém si například v chytrém telefonu nastavit pravidelnou připomínku každý měsíc a nepropásnout tak datum, kdy musíte peníze splatit.

Napsat komentář