Visa nebo MasterCard?

Je lepší mít kreditní kartu Visa nebo MasterCard? Zdánlivě zbytečná otázka, protože na první pohled se zdá, že karty jsou úplně stejné a není mezi nimi rozdíl.

Visa nebo MasterCard

Obě nejznámější „značky“ karet se předhánějí v TV reklamě, která je lepší a která lépe splní vaše sny. Jedna sponzoruje Olympiádu, druhá Ligu mistrů a sportovní hvězdy inkasují miliónové částky za účast v těchto reklamách. Pravda je samozřejmě taková, že ani jedna karta vám nezajistí spokojenou rodinu, více času na koníčky nebo dokonce bezpracný život.

Karty jsou pro laiky naprosto stejné, je to kousek plastu, který obsahuje stejné údaje, má na pohled stejný magnetický proužek i čip a liší se opravdu jen logem. Možná ještě zaznamenáte rozdíl v tom, že bezkontaktní technologie Visa se jmenuje payWave a u MasterCard je to PayPass.

Pro držitele karty je to ale všechno jedno. V Česku existuje minimum míst, kde byste zaplatili jen jednou z karet. Visa i MasterCard jsou taková siamská dvojčata a kde je nálepka Visa, je na 99 % i nálepka MasterCard a naopak.

2000 Kč leží na zemi

Získejte 2000 Kč jen za to, že si otevřete účet u mBank. Žádné losování, odměnu dostane každý! Je to vyzkoušené. Chci 2000 Kč za nic.

Zahraničí

Jinak je tomu ale v zahraničí. Tam už můžete narazit a pokud u sebe nechcete nosit hotovost, je dobré mít dvě karty, od každé asociace jednu. Jak které karty akceptují v jednotlivých zemích se raději vždy informujte před cestou a nemyslete si, že problém můžete mít jen v exotičtějších zemích. Například v Rakouských Alpách jsem nezaplatil v Bille kartou Visa – brali jen MasterCard a nějaké místní rakouské karty.

Takže odpověď na otázku z nadpisu – pokud nejezdíte za hranice, je úplně jedno, jakou kartu budete mít, nemusíte to řešit. Pokud občas za hranice vyjedete a máte možnost mít karet více a vybrat si i poskytovatele, pořiďte si jednu Visu a jednu MasterCard. Pak by vás nemělo v zahraničí nic zaskočit (ale stejně je lepší mít v kapse nějakou tu hotovost pro jistotu).

Pokud patříte mezi fajnšmekry, umíte počítat a rozpoznáte zajímavou nabídku, pořídíte si ještě kartu Diners Club nebo Crypto.com. Proč? O tom zase někdy příště.

1 komentář u „Visa nebo MasterCard?“

  1. Spíš než na rozdíl VISA/MasterCard jsem narazil na rozdíly kreditní/debetní.
    Například ve Skotsku jsem v roce 2017 nikde nezaplatil debetní kartou. Když jsem se na to ptal ve své bace, tak se divili.

    Odpovědět

Napsat komentář